Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii przez internet

Dlaczego Hiszpania?

Założenie działalności w Hiszpanii jest przedmiotem coraz częstszych rozważań wielu polskich przedsiębiorców. Dlaczego rynek hiszpański jest tak atrakcyjny? Na to pytanie stara się odpowiedzieć autor tego wpisu plusy założenia działalności w Hiszpanii. Każdy przedsiębiorca ma zapewne także swoje własne powody, aby zwracać oczy ku Półwyspowi Iberyjskiemu. Zakładając działalność w tym kraju warto mieć profesjonalne wsparcie, bowiem hiszpański system prawny słynie z zawiłości. Jednak umiejętne wykorzystanie możliwości, które stwarza może być jedną z dróg wiodących do sukcesu firmy na tym ryku.

 

Założenie działalności w Hiszpanii – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Otwierając działalność gospodarczą w Hiszpanii przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form prawnych spółek. Jedną z najbardziej atrakcyjnych dla obcokrajowców jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, po hiszpańsku nazywana – sociedad de responsabilidad limitada, w skrócie SL. Jest ona szczególnie interesująca, bowiem mogą założyć ją cudzoziemcy, a prawo hiszpańskie nie wymaga, aby jeden ze wspólników był Hiszpanem. Dzięki temu udaje się uniknąć tworzenia fikcyjnych stanowisk, gdzie w charakterze wspólnika występuje osoba danej narodowości, która de facto nie posiada żadnej siły sprawczej, ale musi być wpisana jak wspólnik ze względu na prawo danego kraju uniemożliwiające zawieranie spółek obcokrajowcom.

 

Rejestracja sociedad de responsabilidad limitada

Podejmują się rejestracji takiej spółki należy wiedzieć, że akt jej stworzenia musi zostać spisany notarialnie. Teoretycznie może to być zarówno hiszpański, jak i zagraniczny notariusz. Jednak ze względu na późniejszy proces rejestracji zaleca się, aby umowa spółki została sporządzona u hiszpańskiego notariusza. Wspólnicy powinni być obecni osobiście lub mogą zlecić założenie spółki pełnomocnikowi – takie pełnomocnictwo także powinno mieć charakter aktu notarialnego.

 

Aby stworzyć spółkę wymagane jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej – NIF. Nie jest on konieczny podczas samego spisywania umowy, ale należy go dostarczyć notariuszowi już po założeniu działalności w Hiszpanii. Aby uzyskać numer NIF obcokrajowcy wcześniej muszą posiadać NIE, czyli Número de Identificación de Extranjero, co w wolnym tłumaczeniu można określić jako numer identyfikacji cudzoziemców. Można go zdobyć w konsulacie hiszpańskim lub na miejscu w Hiszpanii na każdym posterunku policji.

 

Opodatkowanie SL

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w Hiszpanii opodatkowana podatkiem dochodowym, podatkiem od wartości dodanej, podatkiem od spółek, podatkiem od działalności gospodarczej (nie dotyczy on jednak firm o obrocie poniżej miliona euro rocznie, jest także zobowiązana płacić składki ubezpieczeniowe tak osobom zarządzającym, jak i pracownikom firmy.

 

Założenie działalności w Hiszpanii jest zadaniem nie łatwym, dlatego warto skorzystać ze wsparcia. Jednak jak pokazuje praktyka może to być bardzo dobry pomysł na poszerzenie wpływów firmy.