Domy szkieletowe- czy rzeczywiście warto je budować?

Dom kanadyjski, skandynawski, dom szkieletowy– wszystkie te określenia wskazują na specjalną technologię wznoszenia budynków o konstrukcji drewnianej. Technologia ta jest alternatywą dla domów murowanych, które na dzień dzisiejszy dominują w naszym kraju. Domy szkieletowe mają jednak bardzo wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie będąc na etapie planowania swojej inwestycji. Coraz więcej inwestorów przekonuje się do wykorzystania tej technologii w swoim projekcie, także w przypadku budynków całorocznych. Dlaczego budowa takiego domu naprawdę może być atrakcyjna? Jakie zalety domu szkieletowego są najistotniejsze?

Bardzo ważna energooszczędność gotowego już budynku

To jedna z ważniejszych kwestii, gdyż domy wykonywane z drewna niestety nie kojarzą się z energooszczędnością- często uważa się, że są odpowiednie do zamieszkiwania jedynie sezonowo. Tymczasem, domy powstające w technologii szkieletowej naprawdę mogą być nie tylko budynkami całorocznymi, ale i mogą być energooszczędne i tanie w utrzymaniu, co stanowi zaletę tej właśnie technologii. Drewniana konstrukcja budynku jest bowiem ukryta poprzez solidne warstwy ocieplenia zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, co pozwala na uzyskanie zadowalających współczynników przenikania ciepła (oczywiście przy jednoczesnym zastosowaniu energooszczędnych systemów okiennych i drzwiowych). Z tego też względu tak ważne jest zatrudnienie ekipy budowlanej, która będzie dobrze zaznajomiona z tą technologią. Zalety domu szkieletowego związane z jego energooszczędnością zostały też szczegółowo opisane bezpośrednio na stronie internetowej jednego z wykonawcy takich właśnie projektów na drewdom.com.

Koszty budowy oraz potrzebny czas

To kolejne, dwie ważne zalety domów kanadyjskich. Budynki w technologii szkieletowej powstają znacznie szybciej od tych murowanych, co w oczywisty sposób pozwala na oszczędność. Można również zaoszczędzić na materiałach budowlanych- w przypadku budowy domu szkieletowego koszty doprowadzenia inwestycji do stanu deweloperskiego są znacznie niższe.

Dom szkieletowy będzie więc dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy inwestorowi zależy na czasie. Jedyne prace mokre, jakie będą konieczne do wykonania to te początkowe, które łatwo zaplanować w czasie na miesiące bez ujemnych temperatur. Dotyczą one budowania fundamentów czy też wylewania płyty fundamentowej w zależności od wybranego rozwiązania. Wszelkie pozostałe prace są już pracami suchymi.

Dom szkieletowy może przyjąć naprawdę różną formę- można wybierać spośród wielu interesujących projektów takich właśnie domów. Jeśli jednak zaszłaby taka konieczność- domy szkieletowe daje się dość łatwo modyfikować i rozbudowywać według potrzeb, co również jest uważane za ich dużą zaletę. Ich wygląd- także pod względem elewacji, która wcale nie musi być drewniana- jest nowoczesny, a układ pomieszczeń funkcjonalny i dostosowany do potrzeb domowników.