Scratch, czyli nauka programowania dla najmłodszych i nie tylko

O tym, że nauka programowania jest ważna chyba nikogo nie trzeba przekonywać.
Wiele osób nie programuje, bo ma problem z nauką języków programowania. Żeby się przekonać do programowania można zacząć od takiego języka, w którym programować mogą nawet dzieci. Ten język to Scratch. Stworzony został przez naukowców z MIT. I trzeba przyznać, że całkiem fajnie im się udał.

scratch

https://scratch.mit.edu/projects/editor/?tip_bar=home

Scratch przeznaczony jest dla dzieciaków powyżej 8 roku życia, dla młodszych stworzony został Scratch Junior.

Na wejściu w Scratchu mamy „duszka” (kotka). Możemy zlecać naszemu duszkowi poruszanie się, wydawanie dźwięków, wchodzenie w interakcję z innymi „duszkami”, które stworzymy. Możemy używać pętli while, for, forever. Możemy stworzyć proste gry. I wszystko to możemy wykonać online w graficznym interfejsie przeciągając po prostu odpowiednie funkcje „ubrane w konkretne kształty” z jednego okienka do drugiego. Środowisko Scratcha zapewnia nam możliwość łączenia tylko takich elementów, które mają sens, czyli klocki z których budujemy program muszą być dopasowane. Kto nie widział, polecam.

Aha, no i najważniejsze… Bo oprócz tego, że jest to dobry język dla dzieci, jest to też dobre narzędzie do nauki programowania dla początkujących dorosłych. Na bazie Scratcha można poznać podstawowe zasady działania programowania i później dużo prościej jest uczyć się jakiegoś poważniejszego języka, jak Python czy C++.