Nowy komputer kwantowy Google’a

W świecie komputerowych technologii przyszłości dwa tematy budzą największe emocje: sztuczna inteligencja oraz komputery kwantowe.
W tym momencie i jedno i drugie jest jeszcze w powijakach, ale z tygodnia na tydzień pojawiają się kolejne informacje, które elektryzują społeczność technologicznych geeków.

google-76517_640

Ostatnio w światku tym pojawiła się informacja, że do końca 2017 roku Google może zbudować komputer kwantowy operujący na 50-qubitowych chipach. Aktualnie, znany jest 16-qubitowy komputer D-Wave, aczkolwiek część środowiska jest sceptyczna co do jego faktycznych możliwości.
Natomiast nowy komputer Google’a w pewnych analizach mógłby wygrać swoimi możliwościami z superkomputerami.
Oczywiście, tego typu komputer póki co nie miałby szans okazać się lepszym we wszystkich typach analiz, ale sam fakt, że w jednym zadaniu okazałby się lepszy od tradycyjnych superkomputerów miałby gigantyczny wpływ na całą dziedzinę badań nad komputerami kwantowymi. Zwłaszcza jeśli Google pochwaliłoby się specyfikacją swojego nowego komputera i umożliwiło wejście innym graczom na podobny poziom rozgrywki.

Więcej informacji o nowym komputerze kwantowym Google znajdziecie na stronie Magazynu „New Scientist”: https://www.newscientist.com/article/mg23130894-000-revealed-googles-plan-for-quantum-computer-supremacy/