Komputery, które same bronią się przed hackerami…

Niedawno odbyły się zawody, w których komputerowe boty próbowały samodzielnie obronić się przed atakami hackerskimi innych botów. Zawody te (The Cyber Grand Challange) zorganizowane przez Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) odbyły się podczas konferencji DEF CON w Las Vegas.

Boty sartujące w zawodach miały za zadanie bronić swoich programów oraz próbować znaleźć luki w programach współzawodników. Okazało się, że boty te są całkiem dobre w samodzielnym wyszukiwaniu luk, udało im się między innymi odpowiedzieć na kilka zagrożeń, które sprawiły ludziom rzeczywisty problem kilka/kilkanaście lat temu.

Z jednej strony jest to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza, że potencjalny realny system będzie w stanie szybciej się obronić przed atakami hackerów, wyszukiwać błędy (luki) w oprogramowaniu, etc.

Z drugiej, jednak, strony, tego typu programy będą w stanie samodzielnie próbować hackować. Wszystko sprowadza się więc do tego kto z danego programu będzie korzystał.

Na pewno, im więcej tego typu programów będzie tworzonych jawnie, tym generalnie lepiej, bo więcej osób będzie mogło skorzystać z ich zdobyczy do obrony przed atakami.

Więcej:
https://www.technologyreview.com/s/602071/pentagon-bot-battle-shows-how-computers-can-fix-their-own-flaws/