Jakiego programu się uczyć?

Jeżeli planujesz rozpoczęcie przygody z programowaniem zacznij od podstaw…

Jakie mamy języki programowania? Przeróżne…

Te najpopularniejsze to:

1. JavaScript

2. Java

3. PHP

4. Python

5. C#

6. C++

7. Ruby

8. CSS

9. C

10. Objective-C

11. Perl

12. Shell

13. R

14. Scala

15. Go

16. Haskell

17. Matlab

18. Swift

19. Clojure

20. Groovy

21. Visual Basic

Każdy język ma swoje plusy i minusy. Jeden lepiej się nadaje do programowania mniej, inny bardziej skomplikowanego. Możesz myśleć o tych językach jak o narzędziach wśród których znajdziesz młotek, śrubokręt, wiertarkę. I każde z tych narzędzi służy przede wszystkim do danej czynności, ale oczywiście można też próbować wykorzystywać go w innych celach. Możesz próbować wbić gwoździa śrubokrętem lub wiertarką i nawet czasami Ci się to uda, tylko czasem lepiej jednak użyć młotka.

Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się do czego będziesz potrzebował(a) tego programowania? Czy do stworzenia gry na przeglądarkę czy aplikacji na smartfona czy strony www?

Jeżeli odpowiesz sobie na to pytanie możesz zacząć szukać odpowiedniego programu.

Pamiętaj też o tym, że nie działasz w próżni – staraj się uczyć takich języków, które są popularne, ponieważ te języki mają szansę przetrwania i do tych języków dostosowywane są środowiska i osób te języki znających szukają pracodawcy.

Oczywiście, nie znaczy to, że nie warto uczyć się mało popularnego języka, ale trzeba liczyć się z ryzykiem, że niedługo nikt nie będzie potrzebował ludzi ten język obsługujących. Ale oczywiście – nauczysz się tego, który uznasz za stoowne.