Keramzyt jest kruszywem o niezwykłych właściwościach. W szczególności zwraca się uwagę na jego właściwości termoizolacyjne, a są one efektem procesu obróbki gliny, którą wydobywa się ze złóż znajdujących się na terenie naszego kraju, wzbogaca i obrabia, a następnie wypala w piecach obrotowych w wysokiej temperaturze. Glina potrafi tak mocno spęcznieć, aby powstał niezwykle lekki i bardzo porowaty materiał, który rzeczywiście ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Dlatego też keramzyt ma naprawdę wiele zastosowań, a jednym z nich jest możliwość wykorzystania go do zewnętrznej izolacji ściany piwnicy. Jest to doskonały sposób na to, aby jak najbardziej zmniejszyć straty ciepła z piwnicy i podnieść temperaturę wewnątrz. W taki sposób można uniknąć zjawiska zewnętrznej kondensacji na ścianie oraz gromadzeniu się wilgoci w piwnicy z czym też często muszą się mierzyć właściciele domów.
Keramzyt jako materiał o wszechstronnym wykorzystaniu
Warto zaznaczyć, że materiał od Leca® KERAMZYT doskonale będzie sprawdzał się w praktyce, chociażby ze względu na fakt, że bardzo skutecznie odprowadza wodę. Zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale także doskonały drenaż. Woda może przepływać pomiędzy kulkami keramzytu, a dodatkowo warto zauważyć, że kruszywo to nie niszczeje pod jej wpływem. Jest to także materiał, który będzie całkowicie opierał się działaniu pleśni i grzybów i w żaden sposób nie będzie się przyczyniał do ich pojawiania się ich i zwiększania ich ilości. Keramzyt zapewnia odpowiednią wentylację i jest najbardziej ekologicznym i przyjaznym dla środowiska kruszywem. Cechuje go wysoka ognioodporność, a także wytrzymałość na mróz. Keramzyt bardzo dobrze wytrzymuje zmienne wartości pH otaczającej wody.
W jaki sposób można wykonać taką zewnętrzną izolację ścian?
Standardową procedurą jest wykopanie wzdłuż takiej ściany odpowiedniego rowu, nie powinien on być jednak głębszy niż dolna krawędź fundamentu ściany piwnicy. Wykopy powinny być wykonywane stopniowo, należy sprawdzić stan techniczny takiej ściany piwnicznej, aby w żaden sposób nie stanowiła ona miejsca, przez które może wnikać woda do budynku.
W wykopanym rowie będzie trzeba umieścić grubą warstwę keramzytu, jednakże standardowo, aby materiał ten nie mieszał się z ziemią, należy umieścić go w geowłókninie. Wypełniając wykop keramzytem od Leca® KERAMZYT należy również pomyśleć nie tylko o jego wyrównaniu, ale także o jego ubiciu. Górna część wypełnienia powinna być pokryta papą, a pokrycie musi zostać na końcu zagięte oraz uszczelnione. Na wierzchu można wówczas wysypywać ziemię. Izolacja ta naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce.