mieszkanie

W jaki sposób znaleźć najemców dla swojego lokalu?

Posiadanie nieruchomości daje spore szanse na to, aby móc czerpać z niej regularne dochody z tytułu najmu. Pojawia się jednak pytanie o to, w jaki sposób takiego najemcę znaleźć i jak doprowadzić do podpisania uczciwej, ale i korzystnej dla siebie umowy. Wśród najczęściej wymienianych przez właścicieli obaw, co do wynajmu przede wszystkim można znaleźć obawę o stan lokalu po zakończeniu okresu najmu. Istnieje jednak szereg sposobów, aby się w jakiś sposób przed tym zabezpieczyć- na przykład poprzez ustalenie kaucji zwrotnej lub bezzwrotnej, o której informacja będzie zawarta w umowie. Oczywiście, aby spać spokojnie i mieć świadomość tego, że wynajem jest legalny- trzeba od niego odprowadzać podatek. Od czego zacząć, jak wynająć biuro i gdzie szukać lokatorów?

Ustalenie najważniejszych parametrów

Ceny najmu się zmieniają tak, jak zmienia się rynek nieruchomości. Żeby jednak móc wystawić ogłoszenie o poszukiwaniu najemcy- trzeba ustalić cenę, czyli oszacować, jaka kwota będzie jednocześnie dla nas zadowalająca, a jaka będzie możliwa do zaakceptowania przez osoby potencjalnie zainteresowane. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty, które zazwyczaj najmocniej wpływają na koszty wynajmu, będzie to więc lokalizacja, metraż obiektu, jego wyposażenie, a także to, w ramach jakiego budynku się on znajduje. Bardzo dobrym pomysłem jest wcześniejsza obserwacja pojawiających się w sieci ofert i analiza tego, za jakie kwoty wynajmowane są podobne lokale do naszego w tej samej dzielnicy. Alternatywnym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do biura nieruchomości. Wówczas to pracownicy tam zatrudnieni pomagają nam oszacować cenę, a także poszukują w naszym imieniu najemcy.

Jak przygotować ogłoszenie?

Na pewno trzeba będzie umieścić w nim jak najwięcej szczegółów- dzięki temu będą się zgłaszać do nas osoby bardziej zdecydowane, którym już na starcie powinny odpowiadać te kwestie, które zawrzemy w ogłoszeniu. Konieczne będą też profesjonalne zdjęcia biura i ten aspekt również warto wziąć sobie do serca. Niestety, zdjęcia o niskiej rozdzielczości, nieestetyczne, niewyraźne potrafią bardzo zniechęcić do lokalu, pomimo że tak naprawdę może się on znacznie lepiej prezentować w rzeczywistości. Wysokiej jakości zdjęcia stanowią więc pewien zabieg marketingowy, który pozwoli napędzić zainteresowanie lokalem i samą ofertą. Już na etapie dodawania ogłoszenia na różne serwisy i portale tematyczne warto mieć przygotowaną umowę, którą będziemy chcieli podpisać ze zdecydowanym najemcom. Pamiętajmy, że nie może ona zawierać nadużyć, ale też dobrze, aby zawierała jak najwięcej szczegółów odnośnie wynajmu- pozwoli to na uniknięcie sytuacji konfliktowych w przyszłości. Kształt takiej umowy warto skonsultować z prawnikiem, który wskaże, czego w dokumencie brakuje, a jakie jego aspekty lepiej byłoby przeredagować. Umowa ma stanowić zabezpieczenie interesów obu stron.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Herbewo.